I Carcassonne hadde Pogacars løytnant en dag for seg selv

Sharing is caring!

Tim Wellens (UAE Emirates)vant etappe 15 av Tour de France etter et soloangrep med over 40 kilometer igjen.

Storlaget UAE Emirates fortsetter å dominere årets Tour de France.

Men på søndag var det ikke kaptein Tadej Pogacar, men derimot superstøtterytter Tim Wellens, som tok lagets femte etappeseier på etappe 15 av rittet.

Den belgiske mesteren viste seg å være den sterkeste i en stor utbrytergruppe som skulle kjempe om seieren på den kuperte etappen, som var skreddersydd for en utbryterseier. 34 år gamle Wellens syklet alene med over 40 kilometer igjen, og ingen var i nærheten av å ta ham igjen.

Det var ikke før halvannet minutt senere at Victor Campenaerts (Visma) krysset målstreken alene på andreplass, mens Julian Alaphilippe (Tudor) vant en spurt om tredjeplassen i en større gruppe.

Vingegaard tatt igjen etter velt

Favorittfeltet krysset målstreken mer enn seks minutter bak Wellens. Det var ingen forskyvninger i klassementet, med Tadej Pogacar fortsatt over fire minutter bak Jonas Vingegaard (Visma) før den mytiske Mont Ventoux venter tirsdag.

Den litt over 169 kilometer lange etappen til Carcassonne startet som en kaotisk runde med både utbruddsforsøk og krasj i feltet.

Etter velten ble Jonas Vingegaard tatt igjen og fikk ikke mye hjelp fra sine Visma-lagkamerater, hvorav flere faktisk var opptatt med å angripe fra de fremste gruppene.

Vingegaard-feltet lå på et tidspunkt over ett minutt bak det reduserte feltet med Tadej Pogacar.

Mannen i den gule trøyen prøvde å dempe de andre rytternes angrepsånd etter kontakt med støttebilen sin, men det var som å holde styr på en sekk med lopper.

Flere ryttere angrep, og derfor tok det en stund før Jonas Vingegaard og hans ledsagere gjenvant kontakten.

Da det skjedde, var det etter mye hjelp fra Movistar-laget.

Hele feltet tok det snart med ro, og dette ga luft til de over 30 rytterne som hadde løsnet over flere runder.

Blant dem var en rekke store navn og danskene Tobias Lund Andresen (Picnic) og Michael Valgren (EF).

De lå imidlertid i en stor gruppe godt bak helt i tet da de traff dagens bratteste klatring med nesten 56 kilometer igjen.

På stigningen la Michael Storer (Tudor) av gårde sammen med Quinn Simmons (Lidl-Trek), Victor Campenaerts (Visma) og Tim Wellens. På toppen var feltet fem minutter bak dem.

De fire foran fikk kort selskap av fire ryttere til etter toppen, før Tim Wellens gjorde sitt avgjørende rykk med rundt 43 kilometer igjen.

Flere prøvde å følge ham, men Wellens fortsatte å presse på, og til slutt måtte konkurrentene gi opp. Wellens seilte ifra og økte raskt ledelsen.

Han hadde derfor også god tid til å juble med publikum da han krysset målstreken i Carcassonne.

Selv om Wellens vanligvis jobber som støtterytter under Tour de France og ikke som etappejeger, er han definitivt en vinner.

Det var belgierens 41. seier i karrieren, men hans første i Tour de France. Han har nå vunnet etapper i alle tre store tourene.

 

Results powered by FirstCycling.com