Jonas Vingegaard sitter fortsatt i den røde ledertrøya etter 12. etappe.
Med to fjell på menyen og tøffe klasseetapper de neste to dagene, sto utbrudd skrevet med store, fete bokstaver over torsdagens 12. etappe.
Over 50 ryttere var med da dagens heldige ryttere kom sammen og etablerte utbruddet, som nesten kan kalles et felt.
Den sterkeste av dem alle var UAE-rytteren Juan Ayuso, som brøt løs på dagens siste fjell, en kategori 1-klatring, med 30 kilometer igjen.
Spanjolen hadde med seg landsmannen Javier Romo (Movistar), men han var ingen match for Ayuso i spurten, som tok sin andre etappeseier i årets Vuelta a España.
Det var nesten bare de 10 beste i klassifiseringen som ikke fikk carte blanche fra Vingegaards Visma-Lease a Bike-lag til å bli med i dagens 145 kilometer lange utbrudd fra Laredo til Los Corrales de Buelna i Nord-Spania.
Med en slik uoffisiell tillatelse la totalt 53 menn ut. Blant andre Lidl-Trek-danskene Mads Pedersen og Søren Kragh Andersen.
Med litt flaks kunne Mads Pedersen holde seg med laget helt til mål over dagens to fjell, som bød på høye bratthetsprosenter.
Ayuso og Romo syklet et par mot mål, med Mads Pedersen i en mindre gruppe som jaget bak dem. De hadde imidlertid en for stor ledelse, og Ayuso utklasset enkelt sin landsmann i spurten.
17 sekunder senere spurtet Lidl-Trek-rytteren mot målstreken i sin grønne poengtrøye, hvor han endte på femteplass og samlet ytterligere 17 poeng i konkurransen om den grønne trøyen.
Ingen ryttere fra det gigantiske utbruddet var til fare for Jonas Vingegaard i sammendraget, som han leder med 50 sekunder til nærmeste forfølger – Ayusos lagkamerat Joao Almeida.
Thorstein Træen er nmmer fire, 1,06 mionetter etter Vingegaard.