Tour de France – sett fra Kleiva og Skien, 15. etappe

Sharing is caring!

Avgjort? Uavgjort? Fort gjort?

Av JON RANGFRED HANSSEN

Få det gjort, sier jeg. Dersom Jonas V ikke henter inn tid på Poga i dag, er det mye som tyder på at det skal bli veldig vanskelig for dansken å forsvare seieren fra de siste to årene.

Det må skje noe i dag. Alle sier at avslutningen passer dansken bedre enn den passer sloveneren- ok Jonas, da må du vise det!

Dersom Jonas V ikke henter inn tid på Poga i dag, er det mye som tyder på at det skal bli veldig vanskelig for dansken å forsvare seieren fra de siste to årene.

Rett inn i en tøff stigning går dagens etappe. Og sånn fortsetter den.

Det blir en steinhard dag, hvor alle eventuelle svakheter vil poppe opp under overflaten. Det går endel sykdom i feltet, og det ryktes at det også har spredd seg noe i lagene til de to store.

Visma laget til Vingegaard har egentlig ikke ressursene til å kjøre en hel dag foran, og de må være smarte i dag, dersom de skal klare å sette opp kapteinen optimalt inn i siste stigning.

Det blir en steinhard dag, hvor alle eventuelle svakheter vil poppe opp under overflaten.
Det er allikevel ikke noe hokus-pokus som kreves på det taktiske planet, Vingegaard må bare kjøre- hele- den siste stigningen (16km) flat out.

Det er vel egentlig den eneste option han har i dag.

Poga vil nok ikke slippe Vingegaard frivillig, men skulle det skje har han et lag som kan støtte ham ganske langt opp i bakken. Så konklusJON må bli at Vingegaard må hente opp noe vi ikke har sett fram til i dag.

Samtidig som Poga må vise svakheter vi ikke har sett.

Sannsynlig? Sannsynligvis ikke..

I går tok han nye 40 sekunder på sin rival, og virket bedre enn noen gang.

Uoffisielle tall sier at siste stigning i går gikk 2 min raskere enn tidligere toppnoteringer. Satt av Armstrong (på flybensin), Pantani (også på flybensin) og Contador (høyst sannsynlig også han på flybensin).

Uoffisielle tall sier at siste stigning i går gikk 2 min raskere enn tidligere toppnoteringer.

I dag måles alt i watt pr kg., og justert for høyden var Poga over 7w (6, 85 ujustert)pr. kg. i går. Vingegaard på 6,7 (ikke justert).

Hvilket viser det ekstremt høye nivået disse gutta konkurrerer på. Da skal det heller ikke så mye til av dårlig restitusjon, eller ernæringssvikt før det gir store utslag på prestasjonen.
Dagen`s bet;….kanskje klarer Vingegaard å ta noen sekunder på Poga, og dermed holde spenningen inn i den siste uka. Gjør han ikke det, tror jeg kanskje at “løpet er kjørt”.

Det er de to det handler om. Remco har vist ekstrem stabilitet, men ligger hakket under de to når det gjelder toppnivået i klatringene. Det som imidlertid skal bemerkes, er at godeste Remco ser svært pigg ut. I går så han virkelig bra ut hele veien, nesten så sterk at man kunne begynne å lure om han holdt igjen ..litt.

Det som imidlertid skal bemerkes, er at godeste Remco ser svært pigg ut.

“Våre “bør komme seg i brudd i dag, og det er nok Halland Johannesen som vi sannsynligvis må stole på. Både Cort og Kulset kan også kjøre stigninger, men har ikke samme toppnivå som Halland.

Resten av gutta i UnoX må bare komme seg gjennom uten å slite seg fullstendig ut . Det kan komme muligheter litt ut i uka.

I går (igjen) kom dessverre gutta til Cort, når favorittene satte fart på rittet. Jeg skrev da at et brudd muligens måtte ha så mye som 8 – 10 min på feltet, for at etappeseieren skulle komme fra en i bruddet. Jeg tror det er de samme forutsetninger som gjelder for dagens etappe.

Etappen bør bli en minneverdig forestilling! Vi får – for – underholdningsverdiens skyld håpe at noen yter Poga motstand helt til streken i dag.

Bon Apetite!