Vingegaard prøvde seg på tidlig fyrverkeri

Sharing is caring!

Dansken angrep med 70 kilometer igjen, men endte likevel opp med å tape sekunder til Tadej Pogacar.

Når de store favorittene spiller taktiske spill og ser hverandre, må man gripe muligheten.

Australieren Ben O’Connor gjorde det på årets kongeetappe, da han syklet solo på Col de la Loze og vant sin bare andre etappeseier i Tour de France.

Jonas Vingegaard skrudde opp spenningen da han angrep med 70 kilometer igjen, hvor han slapp unna med Pogacar, men favorittfeltet samlet seg igjen før målfjellet.

Det store, varslede angrepet endte med andre ord i en nedsmelting.

Vingegaard forsøkte et siste angrep med én kilometer igjen, men ble tatt igjen av Tadej Pogacars kontring like før målstreken.

De to rivalene endte på andre- og tredjeplass på etappen.

Dansken vant ytterligere 10 sekunder og ligger nå 4 minutter og 26 sekunder bak lederen i den gule trøyen i sammendraget.

Årets kongeetappe bød på 5500 høydemeter fordelt på tre store fjell utenfor kategorien.

Rett og slett en heftig dag, hvor ingen kunne gjemme seg.

Dette var allerede sant på dagens første stigning, Col du Glandon, hvor fyrverkeriet ble fyrt av.

Flere grupper var spredt utover fjellet, og Vingegaard og Pogacar ble godt pakket inn av lagkameratene i favorittfeltet.

Det var spekulasjoner på forhånd om Visma ville prøve sin store plan på dagens andre fjell, Col de la Madeleine.

Wout van Aert og Tiesj Benoot svingte stafettpinnen, og ledelsen blant de fremste løperne minket raskt. Et varsel om et angrep fra deres danske kaptein.

Med fem kilometer igjen til toppen av Madeleine, steg Jonas Vingegaard av setet og angrep sin slovenske rival. Pogacar holdt seg på rattet, og de syklet raskt alene opp til den fremste gruppen, hvor Matteo Jorgenson var klar til å lede an for dansken.

Den første delen av planen lyktes. Tadej Pogacar var uten støtte fra rytterne med 70 kilometer igjen.

Men i dalpartiet mot målfjellet, Col de la Loze, stoppet favorittgruppen fullstendig opp. Ingen var interessert i å lede, og dermed nådde en større gruppe med både Visma- og UAE-hjelpere gruppen. Nå skulle en ny kamp utkjempes på Col de la Loze.

Foran Vingegaard og Pogacar hadde Ben O’Connor (Jayco) og Einer Rubio (Movistar) brutt løs midt i det taktiske spillet, og Matteo Jorgenson fulgte etter.

I midten var Florian Lipowitz, som er nummer tre på stillingen, nesten fem minutter bak Vingegaard.

Ben O’Connor syklet alene på Col de la Loze, og mer enn halvveis opp i stigningen hadde Visma og Vingegaard ennå ikke startet et angrep. Favorittgruppen tapte til og med tid til rytteren foran.

Dette indikerte at Vismas store plan for kongeetappen var gått til spille.

Jonas Vingegaard angrep med en kilometer igjen, men det var ingenting som skulle sette Tadej Pogacar under press.

Til gjengjeld viste Pogacar at han var sterkere enn dansken på Col de la Loze, da han satte i gang et kontringsangrep helt på slutten og kom inn på andreplass på etappen.

Sloveneren har fått revansje på fjellet, der han for år siden var «borte og død».

I morgen venter nok en fjelletappe i Alpene, når rytterne må klatre fem stigninger på den 130 kilometer lange etappen fra Albertville til La Plagne.